Filtrační média
Naprosto základní částí bazénu je filtrační okruh, který se i v tom nejzákladnějším provedení neobejde bez filtračního monobloku (zpravidla čerpadlo + filtrační nádoba). Úkolem monobloku je samozřejmě filtrování vody, avšak kvalita této filtrace je nejvíce závislá na použitém filtračním médiu/technologii. Uvedený graf zobrazuje teoretické filtrační schopnosti v mikronech. Jinak řečeno, jak malé částice je toto médium schopné v sobě zadržet.
Zeolitická filtrační média
Zeolit je nejkvalitnějším filtračním médiem. Jedná se o horninu, která má výjimečnou tvrdost jako sklo a obdobnou strukturu včelích pláství. Vznik této horniny se odhaduje před 300 miliony lety a právě stáří je klíčovým faktorem tvrdosti a pórovitosti. Tím je jeho filtrační plocha cca 100x větší než písek a 200x větší než sklo. Doporučuje se i pro instalace bez použití chemie. Kromě mechanické filtrace (jako v případě písku) má další funkce. A to mikro filtraci a funkci iontové výměny.
Výhody:
- Přírodní produkt
- Odstraňuje zápach z vody (absorbuje amonné ionty)
- Snižuje podráždění očí a pokožky
- Snížení dávkování chlóru až o 70%
- Prodlužuje životnost filtračních zařízení
- Určeno pro všechny typy pískových filtrů a všechny chemické úpravy vody
- Životnost až 5 let
Filtrační sklo
Další kvalitní médium. Jeho výhodou je velice slušná filtrační schopnost, dlouhá životnost (cca 5 let), nižší spotřeba desinfekce, odolnost vůči zarůstání vodním kamenem a nehrozí u něj bakteriální kontaminace a tvorba biofilmu. Je zpravidla vyráběno z recyklovaného skla.
Clearpro
Je patentovaná technologie firmy Pentair. Spočívá v úpravě původního systému sběračů uvnitř pískového filtru, kdy jsou původní běžně používané sběrače nahrazeny sběrači z porézního plastu. Ten vytváří mnohem efektivnější zábranu pro drobné nečistoty, se kterými si např. písek již neporadí a fungují tak jako přídavný filtr. Tento systém lze kombinovat s pískem, sklem nebo např. Zeolitem.
Filtrační písek
Nejznámnější a nejvíce využívané médium. Jeho výhodou je nízká cena a v rámci možností slušná filtrační schopnost. Používá se ve frakci cca 0,6-1,2mm. Nutno poznamenat, že ikdyž se rozhodně nejedná o nic špatného, v současné době je na ústupu a nahrazují jej jiná média s mnohem lepší účinností. Životnost je cca 2-3 roky, protože je písek podstatně měkčí materiál a jeho filtrační schopnost se rychle snižuje. Není schopen zachytit extrémně malé částice, proto je s jeho užitím třeba používat větší množství chemie a namísto toho, aby si sám poradil se zákalem ve vodě, musí se tento drobný materiál pracně vločkovat, vysávat apod.
DE filtrace
Tato filtrační zařízení jsou považována za jedny z nejkvalitnějších a jsou používány tam, kde jsou kladeny extrémní požadavky na kvalitu vody. Jako filtrační médium se používá například křemelina nebo hydroperlit spolu se syntetickou tkaninou. U běžných bazénu se s tímto systémem setkáme málokdy.
Kartuše
Používají se zpravidla u menší bazénů a vířivek. Filtrace probíhá přes polyesterovou vložku. Obvyklá životnost je cca 2 roky.