Pořizujeme tepelné čerpadlo
Pořizujeme tepelné čerpadlo
Na úvod je nutno říci, že stejně jako všechny ostatní bazénové komponenty, i tepelné čerpadlo nepořizujeme jen na dobu dvou let, kdy nám prodejce ručí ze zákona za jeho funkčnost. Zde narážíme asi na tu největší "past" současného trhu - tedy dodá se nekvalitní čerpadlo, v případě poruchy se v záruční době vymění, případně opraví, ale jakmile záruční doba skončí, jsou zákazníci nemile rozčarováni. Podstatná část těchto čerpadel totiž nemá garantovaný pozáruční servis. Původní (ikdyž výhradní) prodejce neposkytuje komplexní servis a alternativní servisní střediska tyto produkty nechtějí z různých důvodů opravovat. Nutno dodat, že některé bazénové firmy se staly významnými hráči na trhu právě díky takovým výrobkům, proto doporučujeme nehledět jen na kvalitně provedenou reklamní kampaň, ale "jít více do hloubky".
Zajímavé porovnání nabízí například ukazatel COP, který zjednodušeně řečeno specifikuje samou podstatu čerpadla - jak efektivně přeměňuje spotřebovanou elektrickou energii na teplo. Čím je ukazatel COP vyšší, tím efektivnější a úspornější čerpadlo je. Jde o pouhý podíl spotřeba/výkon, což se pochopitelně mění na základě povětrnostních podmínek. Běžnou praxí je, že zákazník koupí o několik tisíc levnější tepelné čerpadlo (příp. ho obdrží jako dar k předražené zakázce), ale ušetřené peníze během krátké doby vloží do spotřeby elektrické energie.
Efektivitu zvyšuje použití invertorových funkcí, které upravují výkon jednotlivých komponentů dle aktuální potřeby. U našich produktů se setkáte buď se step nebo full invertorem. Rozdíl je v rozsahu invertorových funkcí, tedy ve výsledné spotřebě a samozřejmě i pořizovací ceně.
Výběr adekvátního výkonu bazénového čerpadla doporučujeme vždy konzultovat. Jedná se o komplexní problematiku, kde musí být zohledněna plocha vodní hladiny, objem vyhřívané vody, úprava vody, denní doba filtrace a výkon filtračního čerpadla, umístění a zakrytí bazénu, tepelné ztráty apod. Pokud se např. "tabulkově" pohybujeme na hranici doporučeného objemu nádrže, ve většině případů již instalujeme o řád výkonnější produkt. Výkon čerpadel je úměrný povětrnostním podmínkám, za chladného počasí jejich výkon klesá a pokud nemáme rezervu ve výkonu, nemusíme docílit požadované teploty vody.
Pro venkovní bazény se zpravidla jedná o sezónní záležitost. Vyhříváme (příp. chladíme) od jara do podzimu. Často uváděné provozní teploty, které začínají pod bodem mrazu rozhodně neznamenají, že bude čerpadlo fungovat na plný výkon. Jde jen o informaci, že je schopno fungovat v určitém rozmezí teplot. Jsme schopni instalovat i čerpadla, která zajistí teplou vodu i v zimě, avšak tomu odpovídá jejich cena a ne pro všechny venkovní bazény budou vhodná.
Závěrem několik poznámek:
- Bazénová tepelná čerpadla jsou obvykle napojena přímo na filtrační okruh a jsou plně závislá na chodu filtračního čerpadla, případně mohou mít vlastní okruh, avšak s doplněním oběhového čerpadla (vlastní čerpadlo pro cirkulaci vody nemají)
- Pro užití s úpravou slanou vodou se používají pouze čerpadla s titanovým výměníkem
- Výhřev a údržba teploty probíhá v řádu hodin, zejména při chladném počasí, proto musí být filtrační cykly dostatečně dlouhé a to především v nejteplejší denní dobu, kdy je provoz nejefektivnější
- Usazení je možné na betonový nebo vydlážděný základ, případně na konzole
- V případě sezónního provozu musí být čerpadlo před zimou včas odvodněno, aby nedošlo k jeho poškození zejména vlivem rozpínající se vody ve výměníku
- Montáž by měla být nejlépe na slunném místě, co nejblíže k bazénu s eliminací rizika nasávání drobného materiálu (květy rostlin, listy apod)
- Vedlejším produktem je kondenzát, který vytéká ze spodní části čerpadla. Nejedná se o závratné množství, ale je dobré jej zohlednit při instalaci např. odvedením hadičkou